Co je CZFree.net?

Asi nejvíce používaným typem připojení je připojení vytáčené (dial-up), přes modem. Můžeme ho použít téměř všude, ale jeho nevýhody známe všichni dobře - nízká rychlost, vysoká cena. S nástupem ADSL se ledy pohnuly, ale to je zatím ještě v plenkách. Dalším často používaným způsobem je připojení pomocí kabelové televize. Zde už je situace lepší, cena a rychlost jsou slušné, ale pokrytí je jen v několika větších městech. Dial-up i kabelová televize používají pro přenos signálu kabel, proto nejsou všude dostupné resp. jsou dostupné jen tam, kde jsou kabely.
Tím se dostáváme k připojení k internetu pomocí bezdrátové technologie. Bezdrátová technologie pracuje na principu rádiových vln, nejčastěji přenášených v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz . Pásmo 2,4 GHz je určeno pro volné využití (bez poplatků), pokud dodržujete určitá pravidla (výkon vyzářeného signálu, použití doporučených zařízení apod.). Spojení si zjednodušeně můžeme představit jako klasické rádio. Vysílač (AP) vysílá signál z antény do okolí a uživatel (node) signál přijímá pomocí přijímače a antény. Tento způsob připojení nabízí většina poskytovatelů připojení k internetu, bohužel většinou za vysoký poplatek. Z toho plyne, že ideální řešení by mělo být levné, nezávislé na kabelech a rychlé. Zatím to vypadá, že projekt CZFree.Net by to mohl splňovat.
První náznaky CZFree.Netu (dále jen CzF) se objevily přibližně před rokem, když jeho zakladatel Zdeněk Janda (Deu) spustil u Anděla svůj vysílač (AP - Access Point - přístupový bod), bezdrátově připojený k poskytovateli internetového připojení. AP vysílá signál do okolí, kde se lze prostřednictvím přijímače připojit do CzF a zdarma využívat internet s přenosovou rychlostí 32 kb/s. Za příplatek lze rychlost zvýšit. Anděl je dále propojen s dalšími body, kterých je v této době již tolik, že se vytvořil uzavřený okruh po celé Praze a zvětšil se i počet bran do internetu. Na tento okruh se dále napojují jednotlivé oblastní body, které vysílají signál už do jednotlivých částí Prahy. Podobné sítě vznikají i v dalších městech (Brno, Plzeň, Olomouc, Kladno, České Budějovice). Princip CzFje z velké části hnán heslem "Co si neuděláš sám, to nemáš". CzF není produkt, který si můžete za peníze koupit v obchodě, nechat si jej nainstalovat odborníkem a o nic jiného se nestarat. Musíte chtít něco dělat a věřit, že se to podaří.
Pokud byste se rozhodli pro připojení k internetu pomocí CzF vaše první kroky by měly směřovat na WWW stránky projektu (www.czfree.net), kde naleznete nejvíce informací. Je zde hlavně fórum, v němž lidé okolo CzF probírají svoje dotazy a problémy. Řeší se zde vše od nákupu komponentů potřebných pro připojení přes dostupnost připojení v dané lokalitě až po mapu připojení, v níž jsou zapsány všechny nody, které se do CzF připojily nebo připojí, popřípadě nody, které jsou přístupové do CzF.
Ve fóru je vhodné navštívit sekci Připojení, kde si vyberete město, v němž se nacházíte nebo poblíž kterého hledáte aktivní AP: Zde se vám zobrazí příspěvky uživatelů, v nichž stačí najít danou lokalitu. Pomocí vám může být vyhledávání v pravém horním rohu, kde stačí vložit název oblasti (Zahradní Město, Žižkov, Průhonice...). Pokud naleznete informace o přístupovém bodu v okolí, stačí kontaktovat daného administrátora bodu a domluvit s ním připojení. K připojení je třeba mít dobrý signál od AP a potřebný hardware. Hardware obsahuje wireless kartu (PCI, PCMCIA), anténu a kabel. Vhodně umístěná anténa se kabelem propojí s kartou. Anténa se dá pořídit za cenu okolo 2000 Kč, ale pokud jste kutil/kutilka, dá se vyrobit i z plechovky od ananasu, popř. z cédéčka. Kabel seženete cca za 500 až 1500 Kč a PC kartu za cenu kolem 2500 Kč. To je vše, co se týče hardwaru. Ted' už jen záleží na signálu. Je dobré se nejdříve spojit s administrátorem AP a sehnat nejlépe notebook s PCMCI Wi-Fi kartou a signál předem proměřit.
CzFje mladý projekt, proto zatím nefunguje zcela stoprocentně, na druhou stranu se vše mění každým měsícem a tam, kde nyní signál není, může za chvíli být. Budoucnost CzF záleží především na lidech a na jejich ochotě něco dělat. Zanedlouho by mělo být založeno sdružení, prostřednictvím kterého by se řešila většina věcí souvisejících s CzF ale služba CzFjako taková by měla zůstat pro lidi a do budoucna by měla poskytovat internet pro všechny občany tak, jak na to mají právo.

 
 
Zdroj: CHIP Květen 2003, strana 94/95, Autor Martina Bartuňková
 
 
Zpět